“BARBOTAGE” to zabieg nakłucia i wypłukiwania zwapnień ścięgien barku pod kontrolą USG.

Wrz 27, 2020

“BARBOTAGE”
to zabieg nakłucia i wypłukiwania zwapnień ścięgien barku pod kontrolą USG.
Arleta Witkowska-Łuczak jako jeden z nielicznych lekarzy w Wielkopolsce przeprowadza w naszym Centrum ten bezpieczny i mało inwazyjny zabieg.
Masz silny, nawracający ból barku? Zapraszamy do naszego Centrum! Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem telefonu: 61/8755408.

Co to za zabieg? Jest to schorzenie charakteryzujące się odkładaniem soli wapnia w ścięgnach stożka rotatorów. Powoduje ono wzrost ciśnienia w ścięgnie oraz zmniejszenie przestrzeni dla okolicznych tkanek. Złogi wapnia najczęściej zlokalizowane są w obrębie ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego. 

Przyczyny odkładania się soli wapnia w ścięgnach nie są do końca znane, prawdopodobnie są spowodowane mikrouszkodzeniami, przeciążeniem mechanicznym ścięgien.

Schorzenie występuje najczęściej w wieku 30-60 lat. Głównym objawem jest ból, który może pojawiać się stopniowo lub wystąpić nagle. W niektórych przypadkach ból może być bardzo silny i wymagać pilnej konsultacji ortopedycznej w celu podania iniekcji przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego Pacjenta. Do potwierdzenia diagnozy klinicznej i dokładnej oceny barku wykonujemy badanie usg.

Stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze:

  • doustne leki przeciwzapalne

  • iniekcje do przestrzeni podbarkowej ( tzw „blokada”)

  • fizjoterapia

W przypadku silnych, nawracających dolegliwości , dużych zwapnień najlepszym rozwiązaniem jest nakłucie i wypłukanie zwapnień pod kontrolą USG (tzw. barbotage). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w ponad 80% przypadkach znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe.

ZALETY BARBOTAGE PROWADZONEGO PRZY POMOCY USG

  • procedura wykonywana jest ambulatoryjnie, bez konieczności pobytu w szpitalu,

  • znieczulenie ogólne nie jest wymagane,

  • pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nawet małych zwapnień,

  • doskonała wizualizacja końcówki igły,

  • minimalne uszkodzenie ścięgna,

  • identyfikacja współistniejących patologii: zapalenie kaletki podbarkowej, rozdarcie stożka rotatorów, ciasnota podbarkowa,

  • technika niejonizująca.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG ZABIEGU?

Jest to leczenie realizowane w trybie ambulatoryjnym. W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.

Zapraszamy!!!