„BARBOTAGE”
to zabieg nakłucia i wypłukiwania zwapnień ścięgien barku pod kontrolą USG.
Arleta Witkowska-Łuczak jako jeden z nielicznych lekarzy w Wielkopolsce przeprowadza w naszym Centrum ten bezpieczny i mało inwazyjny zabieg.
Masz silny, nawracający ból barku? Zapraszamy do naszego Centrum! Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem telefonu: 61/8755408.

Co to za zabieg? Jest to schorzenie charakteryzujące się odkładaniem soli wapnia w ścięgnach stożka rotatorów. Powoduje ono wzrost ciśnienia w ścięgnie oraz zmniejszenie przestrzeni dla okolicznych tkanek. Złogi wapnia najczęściej zlokalizowane są w obrębie ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego. 

Przyczyny odkładania się soli wapnia w ścięgnach nie są do końca znane, prawdopodobnie są spowodowane mikrouszkodzeniami, przeciążeniem mechanicznym ścięgien.

Schorzenie występuje najczęściej w wieku 30-60 lat. Głównym objawem jest ból, który może pojawiać się stopniowo lub wystąpić nagle. W niektórych przypadkach ból może być bardzo silny i wymagać pilnej konsultacji ortopedycznej w celu podania iniekcji przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego Pacjenta. Do potwierdzenia diagnozy klinicznej i dokładnej oceny barku wykonujemy badanie usg.

Stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze:

 • doustne leki przeciwzapalne

 • iniekcje do przestrzeni podbarkowej ( tzw „blokada”)

 • fizjoterapia

W przypadku silnych, nawracających dolegliwości , dużych zwapnień najlepszym rozwiązaniem jest nakłucie i wypłukanie zwapnień pod kontrolą USG (tzw. barbotage). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w ponad 80% przypadkach znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe.

ZALETY BARBOTAGE PROWADZONEGO PRZY POMOCY USG

 • procedura wykonywana jest ambulatoryjnie, bez konieczności pobytu w szpitalu,

 • znieczulenie ogólne nie jest wymagane,

 • pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nawet małych zwapnień,

 • doskonała wizualizacja końcówki igły,

 • minimalne uszkodzenie ścięgna,

 • identyfikacja współistniejących patologii: zapalenie kaletki podbarkowej, rozdarcie stożka rotatorów, ciasnota podbarkowa,

 • technika niejonizująca.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG ZABIEGU?

Jest to leczenie realizowane w trybie ambulatoryjnym. W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.

Zapraszamy!!!

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.