Interna

Czym zajmuje się internista?

Lekarz internista/specjalista chorób wewnętrznych zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Internista jest często pierwszym lekarzem do którego trafia Pacjent z dolegliwościami dotyczącymi każdego z układów. 

Z jakimi problemami zdrowotnymi można zgłaszać się do internisty?

 • leczenie i profilaktyka chorób serca i układu krążenia np. miażdżyca i nadciśnienie tętnicze
 • choroby układu oddechowego np. zapalenie płuc
 • choroby tarczycy
 • dolegliwości układu moczowo-płciowego
 • choroby alergiczne
 • cukrzyca
 • osteoporoza
 • anemia
 • choroba wrzodowa

Co znajduje się w zakresie badań internisty?

 

 • przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem wraz z badaniem fizykalnym
 • interpretacja wyników badań np. usg jamy brzusznej
 • ustalenie rozpoznania i leczenia
 • edukacja zdrowotna

Dla Pacjenta

Dietetyka

Otyłość dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. W latach 2003-2013 liczba osób z problemem otyłości wzrosłą z 200 do około 300 milionów. Tutaj statystyki są nieubłagane. Czas pandemii sprawił, że problem otyłości jeszcze bardziej wzrósł, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Konsekwencje otyłości są ogromne.

Czytaj więcej…

Kardiologia

Wizyta u kardiologa jest istotna, ponieważ choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Regularne badania serca pozwalają wykryć ewentualne problemy, ryzyko chorób serca oraz kontrolować stan zdrowia serca.

Kiedy warto zaplanować wizytę u kardiologa?

Jeśli doświadczasz nietypowych objawów, takich jak duszność, ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia lub uczucie zmęczenia, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Te objawy mogą wskazywać na problemy z sercem lub układem krążenia, które wymagają diagnozy i leczenia.

Czytaj więcej…

Medycyna pracy

Lekarz medycyny pracy ocenia czy pracownik może wykonywać pracę na danym stanowisku.
Na badanie wstępne, kontrolne lub okresowe kieruje zawsze pracodawca i jest to obowiązkowa procedura chroniąca zdrowia pracownika.

Kiedy jeszcze należy zgłosić się na badanie do lekarza medycyny pracy?

Czytaj więcej…

Rehabilitacja

IGŁOTERAPIA SUCHA
To metoda terapeutyczna, która znajduje zastosowanie u pacjentów z przewlekłym i ostrym bólem mięśniowo – powięziowym. Polega na mechanicznym oddziaływaniu na wybraną strukturę anatomiczną, za pomocą wprowadzanej przez skórę cienkiej igły, bez podawania jakichkolwiek preparatów farmakologicznych.

Czytaj więcej…

Reumatologia

OSTEOPOROZA

Osteoporoza to choroba polegająca na zmniejszeniu odporności kości , co stwarza zwiększone ryzyko ich złamań. Warto wykryć osteoporozę wcześniej, aby dzięki prawidłowemu leczeniu zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia złamań kości.

Czytaj więcej…

Rentgen

Badanie rentgenowskie to bezbolesne badanie, które pozwala uwidocznić patologiczny obraz struktur kostnych w naszym organizmie. Technika wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) i należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych.

Czego nie należy mieć podczas badania RTG?

Czytaj więcej…

USG

USG DZIECI

Badanie usg dzieci jest jedną z najczęściej stosowanych metod obrazowych w radiologii pediatrycznej. Dzieci ze względu na stosunkowo małą ilość tkanki tłuszczowej i większą zawartość wody w organizmie są doskonałe do wykonywania badań usg.
Badanie usg dzieci pozwala na uzyskanie zdjęć dobrej jakości, a co za tym idzie obraz badania jest łatwiejszy do interpretacji przez radiologa.

Czytaj więcej…

Call Now Button