‼️‼️Ruszamy z nowym projektem ‼️‼️
Centrum Medyczne Diagnosis zebrał zespół ekspertów zajmujących się leczeniem otyłości wśród dorosłych.
Lek. Joanna Krasowska jest lekarzem chorób wewnętrznych profesjonalnie leczącym otyłość.
Joanna Baran jako dietetyk wspiera chorych w dbaniu plan żywienia i prawidłowe komponowanie posiłków.
Małgorzata Styburska jest psychologiem, pomaga pacjentom znaleźć i utrzymać motywację we wprowadzaniu zmian.
Koszt pakietu promocyjnego to 660,00 złotych i składa się z:
- pakiet badań diagnostycznych: morfologia, badanie ogólne moczu, glukoza, lipidogram, insulina, kwas moczowy, TSH, fT3, fT4, p/ciała antyTPO, kortyzol, ALT, kreatynina
- konsultacja lekarza chorów wewnętrznych (45 minut)
- Konsultacja u dietetyka (45 minut)
- Konsultacja u psychologa (60minut)
Z danych opublikowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że w Polsce w ostatnich trzydziestu latach niepokojąca jest dynamika narastania nadwagi i otyłości w populacji rozwojowej. Wśród dziewcząt obserwuje się dziesięciokrotny wzrost zachorowań na otyłość (z 0,35% do 3,4%), u chłopców trzykrotny (z 1% do 2,8%). W Polsce w 2009 roku częstość występowania nadwagi i otyłości u dziewcząt w wieku od 1 do 18 roku życia wynosiła około 14,5%, a u chłopców 19,9%.
Wśród osób powyżej 20 r. ż. na nadwagę choruje 35%, a na otyłość 11% ludności świata. Również w Polsce obserwuje się znaczący wzrost zachorowań na nadwagę i otyłość w populacji dorosłej. Szacuje się, że łącznie na nadwagę i otyłość choruje 50-70% dorosłych Polaków, w tym na otyłość ponad 20%.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustępowania dlatego tak jak każda inna choroba powinna być rozpoznawana i leczona. Zaburzona równowaga pomiędzy podażą a zużyciem energii jest podstawową przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości.
Poza dobrze znanymi powikłaniami otyłości, takimi jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i choroby układu ruchu, coraz więcej dowodów pochodzących z dużych badań i metaanaliz potwierdza, że otyłość i spowodowane nią insulinooporność i hiperinsuliemia są również ważnymi czynnikami ryzyka rozwoju wielu nowotworów oraz zaburzeń hormonalnych prowadzących do bezpłodności męskiej i żeńskiej. Ponadto otyłość powoduje obniżenie jakości życia i współwystępowanie wielu zaburzeń emocjonalnych, w tym obniżonej samooceny, depresji i
zaburzeń lękowych.
(dane z wytycznych leczenia otyłości PTBO dla lekarzy rodzinnych 2016)
http://www.ptbo.edu.pl/
Skuteczne leczenie osób chorujących z powodu otyłości, opiera się na stworzeniu zespołu specjalistów, dzięki którym pacjent otrzyma holistyczne podejście do swojej choroby. Będzie miał szansę wejścia w proces leczenia zarówno farmakologicznego jaki i dietetycznego. Otrzyma również wsparcie psychologiczne, będące nieodłącznym elementem skutecznego leczenia. W najcięższych przypadkach będzie miał szansę zasięgnąć opinii coraz ewentualnej kwalifikacji do leczenia chirurgicznego przez chirurga bariatrę.
Wg najnowszych wytycznych w skład Zespołu ds Leczenia Otyłości wchodzą:
- lekarz specjalista chorób wewnętrznych profesjonalnie leczący otyłość (certyfikat Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością)
- dietetykpsycholog/psychoterapeuta zajmujący sie diagnostyką i terapią zaburzeń odżywiania
- fizjoterapeuta/trener personalny
- lekarz chirurg bariatra
Zadaliśmy pytanie Małgorzacie Styburskiej, psycholożce w naszym Centrum Medycznym:
CMD: Jaka jest rola psychoterapii w leczeniu otyłości?
Małgorzata Styburska: Osoby, które chorują na otyłość często jednocześnie doświadczają negatywnych konsekwencji choroby w sferze psychicznej. Najczęściej jest to niskie poczucie własnej wartości, częste doświadczanie negatywnych emocji, takich jak bezsilność, smutek, lęk, brak kontroli nad życiem oraz mała wiara we własną skuteczność. Tego rodzaju trudności przekładają się na małą motywację do zmiany lub brak wytrwałości. Kiedy myślimy o sobie źle jest nam bardzo trudno dbać o zdrowie i komfort życia. Psychoterapia pomaga uporać się z trudnymi emocjami i negatywnymi przekonaniami, podtrzymuje wysoką motywację do zmiany oraz uczy jak być dla siebie ważnym. Jest istotnym wsparciem procesu leczenia otyłości.
Pytamy rownież Joannę Baran, dietetyka, specjalistę do spraw żywienia:
CMD: Dlaczego dietetyk jest jednym z kluczowych specjalistów w leczeniu otyłości?
Joanna Baran: Otyłość jest chorobą metaboliczną całego organizmu, dlatego należy podejść w kompleksowo, aby wspomóc leczenie i przywrócić zdrowie pacjentowi. Rola dietetyka przede wszystkim powinna przestać być kojarzona tylko i wyłącznie z rozpisywaniem diet niskokalorycznych i restrykcyjnych, ponieważ to nie one są kluczem do osiągnięcia celu, jakim jest zdrowie. Bo należy sobie uzmysłowić, że lecząc otyłość, chodzi nam przede wszystkim o ZDROWIE, które nie jest nam dane raz na zawsze, lecz trzeba o nie dbać każdego dnia, a robimy to poprzez codzienne nasze wybory, między innymi związane z tym, co spożywamy. W leczeniu otyłości dietetyk/specjalista ds. żywienia nauczy m.in.:
– w jaki sposób stosować zamienniki w codziennym menu,
– na co zwracać uwagę komponując posiłki,
– na co zwracać uwagę kupując żywność w sklepie,
– ile i czego tak naprawdę powinniśmy jeść,
– jak prawidłowo bilansować posiłki w przypadku chorób metabolicznych i również towarzyszących im innych jednostek chorobowych,
– z czego powinniśmy zrezygnować pragnąc nie tylko zredukować nadmierną masę ciała, ale i przywrócić zdrowie,
– jakie produkty są „bezpieczne”,
– jak w prawidłowy sposób przygotowywać posiłki.
Aby żyć, trzeba jeść, ale jedzmy to, czego naprawdę potrzebuje organizm. Wtedy łatwiej osiągniemy cel. Pozwólmy sobie pomóc poszczególnym specjalistom. Lecz, aby zmiany były trwałe, to na stałe trzeba zmienić swoje podejście do kwestii zdrowia i jedzenia.
Zapraszamy!!!