Co to za zabieg? Jest to schorzenie charakteryzujące się odkładaniem soli wapnia w ścięgnach stożka rotatorów. Powoduje ono wzrost ciśnienia w ścięgnie oraz zmniejszenie przestrzeni dla okolicznych tkanek. Złogi wapnia najczęściej zlokalizowane są w obrębie ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego.
Przyczyny odkładania się soli wapnia w ścięgnach nie są do końca znane, prawdopodobnie są spowodowane mikrouszkodzeniami, przeciążeniem mechanicznym ścięgien.
Schorzenie występuje najczęściej w wieku 30-60 lat. Głównym objawem jest ból, który może pojawiać się stopniowo lub wystąpić nagle. W niektórych przypadkach ból może być bardzo silny i wymagać pilnej konsultacji ortopedycznej w celu podania iniekcji przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego Pacjenta. Do potwierdzenia diagnozy klinicznej i dokładnej oceny barku wykonujemy badanie usg.
Stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze:
-
doustne leki przeciwzapalne
-
iniekcje do przestrzeni podbarkowej ( tzw „blokada”)
-
fizjoterapia
W przypadku silnych, nawracających dolegliwości , dużych zwapnień najlepszym rozwiązaniem jest nakłucie i wypłukanie zwapnień pod kontrolą USG (tzw. barbotage). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w ponad 80% przypadkach znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe.
ZALETY BARBOTAGE PROWADZONEGO PRZY POMOCY USG
-
procedura wykonywana jest ambulatoryjnie, bez konieczności pobytu w szpitalu,
-
znieczulenie ogólne nie jest wymagane,
-
pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nawet małych zwapnień,
-
doskonała wizualizacja końcówki igły,
-
minimalne uszkodzenie ścięgna,
-
identyfikacja współistniejących patologii: zapalenie kaletki podbarkowej, rozdarcie stożka rotatorów, ciasnota podbarkowa,
-
technika niejonizująca.
JAK WYGLĄDA PRZEBIEG ZABIEGU?
Jest to leczenie realizowane w trybie ambulatoryjnym. W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.
Zapraszamy!!!