Os. Sarmackie 1/4. 62-020 Zalasewo
+48 61 875 54 08 | +48 503 803 909
Blog

 Ból barku to bardzo częsta dolegliwość. Jak mówi specjalistka radiologii Arleta Witkowska-Łuczak z Centrum Medycznego Diagnosis osoby z bólem barku to grupa pacjentów, którzy najczęściej zgłaszają się na usg narządu ruchu:

-  Są to albo ludzie młodzi – po przeciążeniach sportowych, ale też po jednostajnej pracy NP. przy komputerze, albo osoby starsze po upadku, potknięciu lub z powodu bólu zwyrodnieniowego. Ból zazwyczaj pojawia się po powtarzalnych wysiłkach - np. panie pracujące przy kasie wciąż wykonują powtarzalne ruchy i może to doprowadzić do dolegliwości barku,  podobnie jak bóle po fizycznej pracy, czy nawet związane z opieką nad chorą, niedołężną osobą w domu. Inną przyczyną bólu barku mogą być urazy - upadki, urazy narciarskie, upadki na rowerach.”

 

Państwa Unii Europejskiej dostrzegły wagę problemu i uznały, że każdy kierowca powinien zostać przebadany pod kątem bezdechu sennego. (DYREKTYWA KOMISJI 2014/85/UE z dnia 1 lipca 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy.) Dlatego również w świetle obowiązujących w Polsce przepisów, każda osoba kierująca pojazdem powinna przejść tego typu diagnostykę  i w przypadku jego wykrycia natychmiast rozpocząć leczenie. (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 23 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.)

Czy wiesz, że w ostatnich lata można zaobserwować znaczący rozwój w obszarze rehabilitacji stomatologicznej. Coraz więcej światowej sławy instruktorów odwiedza Polskę, by nauczać i przekazywać wiedzę i informacje z zakresu rehabilitacji i technik działających na stawy skroniwo-żuchwowe oraz strefę twarzo-czaszki.

Znacznie wzrosła też liczba duetów terapeutycznych stomatolog / osteopata (fizjoterapeuta). Dzięki ścisłej współpracy takiego duetu skuteczniejsza stała się praca korygująca wady zgryzu i dysfunkcje posturalne u dzieci, a u osób dorosłych - z dysfunkcjami oraz bólami stawów skroniowo-żuchwowych i bólami głowy.

 

Musimy zacząć od tego, że właściwe nastawienie musi mieć opiekun. Jego stres i zdenerwowanie ma ogromny wpływ na dziecko, zatem podstawowy apel - nie nastawiajmy dzieci negatywnie i nie straszmy ich pobieraniem krwi i wbijaniem igieł, bo niestety i takie przypadki się zdarzają...Jeśli z igły zrobimy straszaka w procesie wychowawczym, nawet żartując, to trudno później się dziwić, ze dziecko jest przerażone, gdy ma mieć pobieraną krew, albo zrobiony zastrzyk. Pozytywne nastawienie i spokój rodzica, a także pełna współpraca z personelem są naprawdę kluczowe.

 

PRP - Platelet Rich Plasma to osocze bogatopłytkowe jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe natomiast uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia. Dlatego PRP stosowane jest przy leczeniu wielu schorzeń, m.in. w leczeniu tendinopatii, uszkodzeń mięśni i ścięgien, czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

 

Więcej artykułów…