Os. Sarmackie 1/4. 62-020 Zalasewo
+48 61 875 54 08 | +48 503 803 909
Blog

Musimy zacząć od tego, że właściwe nastawienie musi mieć opiekun. Jego stres i zdenerwowanie ma ogromny wpływ na dziecko, zatem podstawowy apel - nie nastawiajmy dzieci negatywnie i nie straszmy ich pobieraniem krwi i wbijaniem igieł, bo niestety i takie przypadki się zdarzają...Jeśli z igły zrobimy straszaka w procesie wychowawczym, nawet żartując, to trudno później się dziwić, ze dziecko jest przerażone, gdy ma mieć pobieraną krew, albo zrobiony zastrzyk. Pozytywne nastawienie i spokój rodzica, a także pełna współpraca z personelem są naprawdę kluczowe.

 

Przygotowanie dziecka do pobrania powinno być dostosowanie do wieku. Noworodki i dzieci do 3 r.ż. mogą być po lekkim śniadaniu. Starsze jeżeli wymagają tego badania powinny być na czczo.

W przychodni do gabinetu wraz z dzieckiem wchodzi rodzic. Małe dzieci, żeby czuły się bezpieczniej, rodzic sadza sobie na kolanach. Trochę starsze mogą usiąść na fotelu same. Dzieciom, które są pierwszy raz laborantka tłumaczy krok po kroku co będzie robione.
Mając na uwadze dobro małego pacjenta nie pobieramy krwi na siłę. Staramy się za to wraz z rodzicem uspokoić dziecko. W naszym laboratorium - z zasady - nie pobieramy krwi dzieciom, które nie ukończyły 6 miesiąca życia.

Krew pobiera się najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, u niemowląt natomiast najczęściej z palca.

W naszym laboratorium pobieramy zamkniętym systemem próżniowym. Jeżeli jednak laborantka oceni, że naczynie krwionośne jest zbyt cienkie i delikatne, krew pobiera się wtedy systemem otwartym na tzw. "kapanie" (krew kapie z igły do probówki). Użycie w takim przypadku systemu próżniowego może spowodować pęknięcie żyły i pojawienie się siniaka, a ręka może w tym miejscu kilka dni pobolewać. U niemowląt i bardzo małych dzieci u których żyły są jeszcze słabo widoczne i słabo wyczuwalne nakłuwa się specjalnym nakłuwaczem palec i pobiera krew do małej probówki. U bardziej niespokojnych dzieci można zastosować zamknięty system próżniowy z tzw. "motylkiem z wężykiem". Nie jest on stosowany często, ale istnieje taka możliwość.

Po pobraniu należy przez kilka minut uciskać wacik w miejscu wkłucia, a następnie zgłosić się do Pań w rejestracji po nagrodę;-) .