Os. Sarmackie 1/4. 62-020 Zalasewo
+48 61 875 54 08 | +48 503 803 909
Blog

PRP - Platelet Rich Plasma to osocze bogatopłytkowe jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe natomiast uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia. Dlatego PRP stosowane jest przy leczeniu wielu schorzeń, m.in. w leczeniu tendinopatii, uszkodzeń mięśni i ścięgien, czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

 

Co jest zaletą metody opartej na wykorzystaniu PRP?
Damian Bartkiewicz, lekarz rezydent ortopedii i traumatologii narządu ruchu, CM Diagnosis:
- PRP w ortopedii ma szerokie zastosowanie. Podstawową zaletą wykorzystania tego osocza jest to, że skuteczność leczenia wynosi ok. 90% i brak tu istotnych działań niepożądanych. Leczenie PRP jest bezpieczną i skuteczną formą terapii  schorzeń przewlekłych. Idea działania tej metody opiera się na wykorzystaniu potencjału własnych komórek do gojenia uszkodzonych narządów. Wiemy, że procedury biologiczne mają wiele zalet, przede wszystką niską inwazyjność.

 

Komu poleciłby Pan wykorzystanie leczenia PRP?
    
Damian Bartkiewicz, lekarz rezydent ortopedii i traumatologii narządu ruchu, CM Diagnosis:
- Metoda ta sprawdza się doskonale przy leczeniu zespołów bólowych kończyny dolnej i górnej, takich jak: tzw. ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, „kolano skoczka”, „kolano biegacza”, torbiele łąkotek, zapalenie ścięgien gęsiej stópki, zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej, zespół cieśni podbarkowej, a także entezopatie takie jak popularny „łokieć tenisisty”. Warto z niej skorzystać również wspomagająco we wspomaganiu leczenia ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych, trudno gojących się ran, owrzodzeń, cyst torbieli kostnych, dysplazji włóknistej i wielu, wielu innych zespołów chorobowych. Skutecznych zastosowań leczenia PRP w ortopedii jest naprawdę dużo, dlatego jestem przekonany, że każda osoba, która ma przewlekłe problemy bólowe kończyn, jest po urazie, czy operacji powinna zorientować się, czy ta nowatorska metoda nie mogłaby przyspieszyć jej leczenia lub rehabilitacji.

 

Jak wygląda w skrócie proces leczenia PRP?

Damian Bartkiewicz, lekarz rezydent ortopedii i traumatologii narządu ruchu, CM Diagnosis:
- Schemat jest prosty. Zaczyna się oczywiście od wizyty u specjalisty, który określi, czy leczenie tą metodą będzie miało szanse powodzenia w danym przypadku i czy nie ma żadnych przeciwskazań. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany wówczas umawia się na pobranie kilkunastu ml krwi, najczęściej z żyły przedramienia. Tę krew się odwirowuje i separuje się, a pobrany materiał po dodaniu specjalnego aktywatora wstrzykuje się w miejsce chorobowo zmienione. I to bardzo ważne, by ta iniekcja została wykonana precyzyjnie.
- Dlatego w Centrum Medycznym Diagnosis zabieg ten wykonuje się z wykorzystaniem wysokiej klasy USG.
Arleta Witkowska-Łuczak, specjalistka radiolog, CM Diagnosis:
- Zależy nam na skuteczności zabiegu. Przede wszystkim badanie ultrasonograficzne pozwala ustalić gdzie należy podać PRP. Dokładne określenie tego miejsca daje większe szanse na sukces.

Niezmiernie istotne są wszystkie elementy procesu - od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg z wykorzystaniem PRP, poprzez dostęp do wysokospecjalistycznego USG po samo urządzenie wykorzystywane w procesie wirowania krwi pelnej. Koncentrat płytkowy otrzymywany jest przecież z krwi pacjenta za pomocą odpowiedniego zestawu do separacji, dlatego nie ma możliwości, by stanowiło jakiekolwiek źródło zakażenia. Natomiast, aby PRP było skuteczne spełnione muszą być określone wymogi dotyczące sterylności i dokładności urządzenia, aby nie dochodziło do uszkodzenia czy nawet lizy płytek krwi. O to również dbamy w naszej placówce. - podsumowuje  Adam Łuczak, menadżer Centrum medycznego Diagnosis ze Swarzędz.